Aktuality

Sledujte naše aktuality na jednom místě!

Konečně! Realitní makléř bude vázanou živností. Vláda schválila záměr regulace.

Konečně! Realitní makléř bude vázanou živností. Vláda schválila záměr regulace.

Vláda schválila věcný záměr zákona regulující realitní zprostředkovatele. Jejich živnost by měla být nově vázanou.

“Je to historicky poprvé, kdy se ČR takovým dokumentem zabývala. Jsme jedna z pěti zemí, která to nemá řešeno legislativou. Měl by vzniknout zákon, který bude ukládat vznik realitního zprostředkování jako vázané živnosti. Cílem je zajistit odbornou a osobnostní způsobilost zprostředkovatelů,“ informovala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

V Česku působí podle údajů MMR z loňského roku zhruba 15.300 realitních zprostředkovatelů, více jich je jen v Itálii, Španělsku a Francii. Jeden zprostředkovatel připadá na 688 obyvatel, v čemž Česko mezi zeměmi EU s výrazným náskokem vede. Pro provozování vázané živnosti je přitom nutné prokázat požadovanou odbornou způsobilost, která spočívá v dosažení požadovaného vzdělání, v některých případech i v délce praxe.

Zákon by mělo ministerstvo podle Šlechtové vládě předložit ke schválení do konce letošního roku. „Termín účinnosti počítáme nejpozději v červenci 2017,“ dodala ministryně. Cílem zákona je podle ní rovněž ochrana spotřebitelů. Návrh by měl rovněž řešit pojištění odpovědnosti pracovníků realitních agentur.

“Naše společnost po regulaci realitního trhu již dlouho volá a schválení věcného záměru zákona vítáme. Velmi dobře víme, že práci realitního makléře skutečně nemůže vykonávat každý. Je skvělé, že uchazeč o tuto činnost bude konečně muset prokázat potřebné vzdělání a chovat se podle jasně definovaných principů a norem. Věříme, že zákon bude “dotažený do detailů” a zaručí jak tolik potřebnou ochranu spotřebitele, tak i realitních zprostředkovatelů,” sdělil Jan Kašpar, spolumajitel a jednatel společnosti Viva Reality, s.r.o.

Za přispění zdroje: E15.cz